MOMENTAIRE 2017.

Az én Momentumom | VAN REMÉNY! Választási Program 2018 (A fejezetek címei és összefoglalói) | Esély - Teljesítmény - Nemzet (Archív, 2017) | Minority Safepack (2017-18) | NOlimpia (Archív, 2017)

Esély – Teljesítmény – Nemzet (Archív)

Forrás: momentummozgalom.hu (2017)

Hozzáférés: 2017-10-18 22:20

Utolsó frissítés: 2018-06-25

 

A Momentum megalakulásakor öt ügyet tűzött a zászlójára. Ezen területek rendszerszintű problémái mindenkit érintenek az országban, sikerességük regionális vezető szerepünk feltétele. Mégsem foglalkozik velük érdemben sem a kormány, sem az ellenzéki pártok. Az öt ügy:

A célunk, hogy valódi társadalmi párbeszéd után közösen, szakértők és a civil társadalom bevonásával, megoldásokat találjunk. Az öt ügyről szóló elképzeléseinket egymás után hozzuk nyilvánosságra, kezdve az egészségüggyel.

Az elmúlt 27 év politikája a beteljesületlen álmokról szólt. Magyarország – a kormány állításaival ellentétben – évről évre egyre rosszabbul teljesít. A Momentum Magyarországán mindannyian felelős és sikeres magyarnak érezhetjük magunkat. Senkit sem hagyunk magára, és teljesítményével bárkinek esélye van  kiemelkedni. Feladatunk, hogy Magyarországot végre a 21. századba vezessük és olyan társadalmat építsünk, amelyet nem ideológiai harcok osztanak meg, hanem közös célok tartanak össze.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

Egészségügy

A Momentum Magyarországán mindenkinek könnyen hozzáférhető és kifogástalan minőségű egészségügyi ellátás jár függetlenül attól, hogy szegény vagy gazdag, városi vagy falusi, fiatal vagy idős. Ezért az alapoktól gondoljuk újra az egészségügyi rendszert, hogy az orvosok és az ápolók emberileg, szakmailag és anyagilag megbecsülve végezhessék hivatásukat. El fogjuk érni, hogy bárki, legyen éppen egészséges vagy beteg, bizalommal fordulhasson egy korszerű szolgáltatásokat nyújtó egészségügyi rendszerhez.

1. Erőforrások és hatékonyság

Az egészségügyön nem spórolhatunk. A kormány jelenleg a GDP kevesebb, mint 5%-át költi egészségügyre. A Momentum évente 350 milliárd forint többletforrást fog bevonni az egészségügybe, a fejlett országok átlagához közelítő 6%-ra növelve ezt az értéket.  Ebből a pénzből az egészségügyben dolgozók anyagi megbecsülése mellett a gyógyítás feltételeire, köztük a kórházakra, a rendelőkre, a mentőkre, a gyógyszerekre is jóval több forrást fordítunk.

A forráshiány kezelése mellett javítani fogjuk a felhasználás hatékonyságát is. Ennek érdekében kiemelten kezeljük a megelőzést, a háziorvosi ellátás megerősítését és a rehabilitációt. A modern adminisztráció bevezetésével pedig gyorsabbá és megbízhatóbbá tesszük a diagnózisalkotást. A betegségek hátterében gyakran összetett problémák húzódnak meg, melyeket hatékonyabban kezelhetünk a szociális és az egészségügyi ellátás összehangolásával.

A finanszírozási rendszerből eltüntetjük a káros ösztönzőket. Nem történhet meg az, hogy míg a kórházakban ingyenes a gyógyszer, a patikákban többet költünk orvosságra, mint bármely másik uniós ország polgárai. Az sem történhet meg, hogy azért tartanak betegeket tovább kórházban, mert ez az intézmények pénzügyi érdeke.

2. Emberi, szakmai és anyagi megbecsülés

Biztosítjuk a megfelelő pénzügyi és emberi erőforrásokat ahhoz, hogy minden egészségügyben dolgozó honfitársunk megbecsülésben űzhesse hivatását. Az orvosok, az ápolók, a mentősök és mindenki más akkor tud minőségi megelőző és gyógyító munkát végezni, ha kifogástalan műszerek és adminisztráció támogatja őket. A gyógyító szakmákat fizetésemeléssel, tehermentesítéssel és a munkakörülmények javításával újra vonzó pályává tesszük. Az egészségügyi dolgozók nem fogják szükségét érezni, hogy másodállást vállaljanak vagy külföldre költözzenek.

Az egészségügyi dolgozók bérének növelésével és átlátható, korszerű adminisztrációval megszüntetjük a hálapénzt. Ez a korrupt rendszer megmérgezi az orvosok és ápolók kapcsolatát egymással és a betegekkel is, és ellehetetleníti a mindenki számára egyformán elérhető, minőségi ellátást. Az orvosoknak sem okuk, sem lehetőségük nem lesz senkit igazságtalanul gyorsabb vagy jobb ellátásban részesíteni.  A betegek pedig  egy kattintással ellenőrizhetik, mikor kerülnek sorra.

3. Belépés a 21. századba

A Momentum Magyarországán az egészségügy belép a 21. századba. Ma ahhoz, hogy eljussunk egy szakorvoshoz vagy kórházi kivizsgálásra, órákat kell sorban állnunk beutalóért a háziorvosnál, ha pedig két különböző szakorvos vesz részt a gyógyítás folyamatában, akkor a beteg felelőssége eljuttatni a saját leleteit egyik orvostól a másikig. Erre a digitalizált és az orvosokat támogató adminisztráció bevezetése lehet egy megoldás, mely hatékonyabbá teszi az ellátást és csökkenti az egészségügyi dolgozókra nehezedő terheket.

A Momentum Magyarországán a betegek az interneten keresztül is bejelentkezhetnek az orvoshoz és online is átvehetik elektronikus beutalóikat, leleteiket és receptjeiket. A háziorvosi rendelők és a kórházak digitális összekapcsolása után, mindenki, aki részt vesz a gyógyításban, tudni fogja, mi történik a betegével, és a betegek és hozzátartozóik is bármikor megtudhatják, melyik szakaszában jár a kezelés és mikor kerülnek sorra. Ha egy gyermek vagy felnőtt beteg, az iskolaorvostól kezdve, a háziorvoson át a különböző szakorvosokig, mindenki együttműködik a gyógyításában és rehabilitációban. Minden szereplő tisztában van a beteg panaszaival és kórtörténetével, felgyorsul a diagnózisalkotás és a gyógyulás folyamata. A biztonságosan tárolt betegadatok utólagos elemzésével pedig javítjuk az ellátás hatékonyságát és a kórházak működését, és biztosítjuk az egészségügy folyamatos fejlődését.

4. Egységes ellátás

Az egészségügyi rendszer szíve az alapellátás. A legfontosabb, hogy a fejlett országokhoz hasonlóan nálunk is minél több betegség gyógyítható legyen helyben, azokhoz a szakemberekhez fordulva, akiket helyben ismerünk és akikben bízunk – ne kelljen apróságokkal szakrendelésre utazni. A megoldás kulcsa a csoportpraxis: az olyan orvosközösség, ahol rotációs rendszerben szakorvosi csapat is rendel, így helyben, költséghatékonyan nyújtható magasabb színvonalú alapellátás, miközben a szakellátás a nagyobb problémákra koncentrálhat.

Az új alapellátás keretén belül meg kell újítanunk a hátrányos helyzetűek, különösen a hátrányos helyzetű fiatalok egészségügyi ellátását a leszakadó régióban – széleskörű szolgáltatásokkal a drogprevenciótól kezdve a családtervezésig. A csecsemők és a gyermekek egészségének megőrzése érdekében megerősítjük a védőnői és az iskolaorvosi hálózatokat is.

A szenvedélybetegségek kezelése, az egészséges életmód, a tömegsport és a rendszeres testmozgás kiemelten fontosak a Momentumnak. A megelőzés sokkal hatékonyabb a kezelésnél, ezért a szűrővizsgálatokon való részvételt pénzügyileg is ösztönözzük.

5. Helyi kezdeményezések támogatása

A Momentum szerint gyakran a helyi közösségek tudják meghatározni, hogy mik a legégetőbb problémáik és mik lehetnek a lehetséges, helyben működő megoldások. Ugyanakkor a kisközösségeknek nem mindig vannak meg a megfelelő erőforrásaik az ötleteik megvalósításához. Ezért helyi szinten ösztönözzük az új és innovatív programokat: ha egy közösség új módszerrel javít a megelőzés vagy az ellátás minőségén, akkor az állam anyagi erőforrásokat és szakmai támogatást fog biztosítani az ötletek kipróbálásához. Sikerek esetén pedig támogatjuk a szélesebb körben való alkalmazást.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

Oktatás

A Momentum Magyarországán az oktatás célja, hogy a gyerekek 21. századi készségeket és demokratikus értékeket elsajátítva felkészüljenek a jövő kihívásaira. A Momentum Magyarországán a magas színvonalú oktatás mindenki számára egyformán hozzáférhető: nemet mondunk a szegregációra és igent az átjárható és méltányos iskolarendszerre. Lebontjuk a tanulás akadályait, hogy mindenki egyenlő eséllyel tanulhasson életkorától és társadalmi helyzetétől függetlenül. Az iskolákat visszaadjuk a közösségeinknek, valamint fejlett infrastrukturális hátteret és támogató személyzetet biztosítunk a pedagógusok számára. A minőségi közoktatásra nyitott, európai szinten is versenyképes kutató és fejlesztő felsőoktatást építünk.

1. Erőforrások

Nemzetünk jövője az oktatásban, a közös tudásunk fejlesztésében rejlik. A Momentum Magyarországán az oktatás az állam kiemelt feladata. Minden magyart megillet az egyenlő hozzáférés a magas minőségű tanulás lehetőségéhez és infrastruktúrájához, korszerű digitális felszereléssel ellátott rendezett iskolaépületekhez, tantermekhez, melyek biztosítják a nyugodt tanulási körülményeket. A tanulási célok eléréséhez elhivatott és motivált szakemberekre van szükség, melynek érdekében a Momentum olyan méltányos fizetést biztosít a tanítók, tanárok és más oktatásban dolgozók számára, mely tükrözi hivatásuk fontosságát. Az iskolák mindennapi működését és a pedagógusokat minőségi szakmai háttérrel támogatjuk: sokkal több adminisztratív dolgozóval, iskolapszichológussal, gyermekvédelmi szakemberrel, fejlesztőpedagógussal, pedagógiai asszisztenssel.

Ezért a jelenleginél jóval többet költünk az oktatásra, a bölcsődétől az iskolákon és az egyetemeken át a felnőttképzésig. A közoktatásra fordított költségvetési forrásokat a fejlett országok átlagához, a GDP 2,5%-áról a GDP 3,5%-ához közelítjük, és visszapótoljuk az elmúlt évtizedben elmaradt dologi oktatási kiadásokat. A felsőoktatást szintén jelentős többletforrással zárkóztatjuk fel a fejlett országok átlagához, a GDP 1,3%-ához. Biztosítjuk a finanszírozás stabilitását, tervezhetőségét, átláthatóságát és korrupciómentességét.

2. Az iskola a közösségeké

Az iskola a gyerekeinké és a közösségeké. Az iskola a gyermekkor és a gyerekek fejlődésének legfőbb színhelye, a társadalmi siker motorja, az a hely, ahol minden gyerek az igényeinek, érdeklődésének, és céljainak megfelelően gyarapodhat. A Momentum Magyarországán ezért a tanárok, a szülők és a diákok nem csak vendégek az iskolában, hanem otthon érzik magukat benne, és beleszólhatnak annak működési és szakmai játékszabályaiba. A pedagógusoknak és az iskoláknak nagyobb szakmai és pénzügyi szabadságot biztosítunk, mert ez elengedhetetlen ahhoz, hogy minden egyes fiatal a legtöbbet hozza ki a tanulásból.

A Momentum iskoláiban a diákok érdekei és szükségletei az elsők, melyek érvényesüléséhez meg kell erősíteni a helyi közösségek befolyását. Ezért működésképtelen, túlbürokratizált intézményfenntartó központok helyett olyan rendszert hozunk létre, amelyben az állam az egységesen magas minőségért, míg a helyi szint – az intézmények és igazgatóik – a közösségek igényeinek becsatornázásáért felelnek. Olyan iskolákat teremtünk ezzel, ahol a tanulóknak és a szülőknek is nagyobb befolyása van az intézmény életére, a diákok pedig a számukra legmegfelelőbb formában fejlesztik képességeiket. Ennek érdekében érvényesítjük a tanítás és tanulás szabadságát: frontális oktatás, egyentankönyvek és rugalmatlan tantervek helyett a gyerekekre és a fiatalokra szabjuk a tanulás formáját és tartalmát.

3. 21. századi készségek és demokratikus nevelés

A Momentum iskolája a jelen és a jövő kihívásaira készíti fel a gyerekeket. A legfiatalabbak oktatásában az alapkészségek és kulcskompetenciák fejlesztése a cél. Ezek képessé teszik őket arra, hogy éljenek az eléjük táruló lehetőségekkel, és alkalmazkodni tudjanak a folyamatosan változó világ kihívásaihoz. A gyerekek kritikai gondolkodásának, empátiájának és vitakultúrájának fejlesztése a tanulás szerves része, hiszen így értik meg az eltérő vélemények ütköztetésének fontosságát. Ezzel párhuzamosan olyan kooperációs készségekre tesznek szert, melyek az élet minden területén elengedhetetlenek. A Momentum iskolásai magabiztosan használják a digitális technológia adta eszközöket is, legyen szó az online világ értő és tudatos használatáról, vagy a kódolásról és programozásról. A nyelvtani szabályok passzív elsajátítása helyett pedig gyakorlatiasan és játszi könnyedséggel tanulnak idegen nyelvet, mely többé nem a kiváltságosok privilégiuma.

A Momentum Magyarországán a tanulás fontos célja, hogy bemutassa a közösségben rejlő erőt és a döntéshozatalban való részvétel fontosságát. Ezért nagy hangsúlyt fektetünk a demokratikus kultúra és nemzeti értékek elsajátítására, hogy a gyerekek 18. életévük betöltése után ne csak formálisan tudjanak részt venni a demokráciában, hanem aktív cselekvőként is. A modern világ döntései széleskörű tájékozottságot igényelnek, az iskolának pedig fel kell készítenie mindenkit a hírek és információk értő olvasására.

4. Hozd ki magadból, ami benned van!

A Momentum Magyarországán a tanulás a sikeres élet első lépése, ahol mindegy, ki milyen körülmények közé született, mert mindenki esélyt kap a kiszámítható és szabad élet megalapozására. Tudjuk, hogy a korai fejlesztés megtérülése rendkívül magas, a későbbi sikeres tanulás és készségfejlesztés megalapozását tehát már itt el kell kezdeni. Ezért a férőhelyek megfelelő helyen való bővítésével biztosítjuk, hogy bölcsődébe minél több, óvodába pedig minden gyerek eljusson. Ezen kívül családi napközik létrehozásának ösztönzésével és a szülők feltételes készpénzes támogatásával motiváljuk a gyerekek minél korábbi felzárkóztatásának megkezdését. Nagy hangsúlyt fektetünk a fogyatékossággal élők integrációjára is fejlesztőpedagógusok kiterjedt alkalmazásával. A Momentum Magyarországán senkinek nem kell elkülönítéstől vagy kirekesztéstől tartania az iskola falain belül, és azokon kívül sem. A Momentum nemet mond a szegregációra, és igent a méltányos és átjárható iskolarendszerre. A gyerekek jövőjét nem határozza meg a korai iskolaválasztás, hiszen minden iskolából van átjárás középfokú vagy felsőfokú intézményekbe, illetve szakképzésből általános képzésbe, és vissza is. A tankötelezettség határát befejezett középfokú tanulmányokhoz vagy 18. életév betöltéséhez kötjük, mert a 16. éves korig tartó iskolakötelezettség is a kevésbé szerencsés körülmények közé született gyerekek lemorzsolódásához vezet.

A Momentum tanul a jól működő, helyi kezdeményezések példájából, és támogatja az iskolák és pedagógusok közötti folyamatos tapasztalatcserét azokról az eszközökről, melyek hatékonyan fejlesztik a hátrányos helyzetű gyermekek képességeit is. Ebben kiemelten számítunk az esélyteremtő programokat is működtető civil szervezetekre, akik partnereink a társadalom építésében.

5. A jövő magyar tehetségei

A Momentum Magyarországán az egyetemeink szoros együttműködésben az online képzési platformokkal, nemzetközi partnerintézményekkel és a vállalati szférával olyan versenyképes diplomát kínálnak, amiért a magyar diákoknak megéri itthon maradni. Tágra nyitjuk az egyetemek kapuit. A megélhetést támogató szociális ösztöndíjjal kiegészített finanszírozási rendszer kialakításával elérjük, hogy minél több hátrányos helyzetű fiatal is diplomához jusson. Magas minőségű, rugalmas és átjárható képzésekkel ösztönözzük, hogy minden életszakaszban érdemes legyen belépni a felsőoktatásba. A Momentum Magyarországának egyetemei a képzésen kívül a kutatás-fejlesztésben is méltó versenytársai Európa vezető felsőoktatási intézményeinek. Az ehhez vezető út első lépései a kutatás-fejlesztési források drasztikus emelése és a felsőoktatás pénzügyi helyzetének normalizálása lesznek.

A Momentum Magyarországán megbecsüljük és támogatjuk a feltörekvő tehetségeinket, hogy a jövőben újabb sikeres kutatókat adhassunk a világnak. A minőségi tehetséggondozás többé nem csak iskolán kívül elérhető, és nem csak a tehetősebb családokba született fiatalok kiváltsága. Mindenkinek esélye nyílik arra, hogy tehetségét felfedezze és továbbfejlessze, hiszen tudjuk, hogy mindenki jó valamiben, megfelelő környezetben pedig képes is ezt az adottságát kibontakoztatni és kamatoztatni.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

Közlekedés

A Momentum Magyarországán a közlekedési rendszer a társadalmi felzárkóztatás és gazdasági növekedés motorja, amely a jelenleginél sokkal jobb felhasználói élményt ad sebességben, megbízhatóságban és tisztaságban. Megfontoltan építkezünk, egymásra figyelve szervezzük a közlekedést, nem félünk az innovációtól, mindenkire odafigyelünk és élhetőbb környezetet teremtünk magunknak és unokáinknak.

1. Átlátható fejlesztéspolitika

Ma Magyarországon a fejlesztési terveket az határozza meg, hogy mekkora korrupcióra adnak lehetőséget és hogyan szolgálják a pillanatnyi hatalmi érdekeket. A Momentum Magyarországán közösségi közlekedési rendszerek épülnek díszkutak és wellness szállodák helyett. A közlekedés megszervezése a területfejlesztésnél kezdődik és az utas kényelmes és biztonságos célbajuttatásánál végződik.

Nem folyik el egyetlen forint sem értelmetlen fejlesztési projektekre (legyen az külföldről vagy magyar adófizetőktől érkező forrás). Hangsúlyt fektetünk a meglévő infrastruktúránk magas színvonalú üzemeltetésére. Hiszünk a nyilvánosság erejében, ezért az összes pályázatot nyilvánossá és könnyen hozzáférhetővé tesszük az interneten.

A jelenlegi átpolitizált döntések helyett a politika csak a keretekről dönt, a részletek széles körű közösségi és szakmai vitákban dőlnek el. Ezzel biztosítjuk, hogy az infrastruktúra fejlesztése ne a korrupcióról és az értelmetlen pénzkidobásról szóljon, hanem valóban segítse Magyarország fejlődését.

2. Belépés a 21. századba

Ma több időbe telik Miskolcról Budapestre vonatozni mint 50 évvel ezelőtt. Az olcsó és gyors közlekedés fontos érték: ezzel támogatjuk a gazdasági növekedést és segítjük a társadalmi összetartást is. A Momentum Magyarországán egy független intézmény koordinálja és szervezi az országos közlekedést: megpályáztatja a vonalak üzemeltetését és összehangolja a különböző állami és magánszolgáltatók menetrendjét, ezzel biztosítva a gyors és takarékos közlekedést.

A megrendelői modellel költséghatékonyságra és magas minőségre ösztönözzük az állami vállalatokat is. A koordinációs szervezet regionális szervei pedig szorosan együttműködnek a helyi közösségekkel és munkaadókkal, hogy olyan menetrendet alakítsanak ki, amely lehetővé teszi az olcsó és gyors közlekedést munkába, iskolába, hivatalokba és kikapcsolódáshoz is.

3. Közelebb hozzuk egymáshoz a vidéket és a városokat

2017 Magyarországán még mindig több száz település van, ahonnan még a legközelebbi nagyvárosba sem lehet bejutni gyorsan és olcsón munka- vagy iskolakezdésre. Ez pedig elengedhetetlen lenne ahhoz, hogy minden magyar ugyanakkora eséllyel induljon a munkaerőpiacon. Ezért a helyi közösségekkel együttműködve átalakítjuk az ország közlekedési rendszerét, hogy mindenki olcsón és biztonságosan jusson el munkába, iskolába vagy hivatalba.

Magyarországon túl magasak az autóhasználat költségei vidéken, ahol a torlódások ritkák és a környezetszennyezés egészségkárosító hatása töredéke a nagyvárosinak. Ez ma a ritkán lakott térségek versenyképességének egyik legjelentősebb gátja. Az autóhasználat nagyvárosainkban azonban túl olcsó, mivel a torlódások és a környezetszennyezés társadalmi terhei nem jelennek meg az autóhasználóknál. Ezt a problémát napszaktól és forgalomtól függő, dinamikus úthasználati/környezetterhelési díjakkal fogjuk megoldani. Ez lehetővé tenné az üzemanyagok adójának csökkentését, és a bevezető utakon a dugók megszüntetését. A közösségi közlekedés fejlesztése prioritás számunkra. Az autósoknak kényelmes és gyors alternatívákat nyújtunk: P + R parkolók a városközpont szélén, megosztott autóhasználat támogatása, megfelelő elkerülőutak és jó minőségű regionális és városi tömegközlekedés.

Az innováció nagy eséllyel gyökeresen átalakítja a közlekedés költségeit és lehetőségeit a következő 10 évben. Ezen az időtávon Magyarországon is nagy eséllyel megjelennek majd az önvezető autók. Ez drasztikusan csökkentheti a közlekedés költségeit, megoldást nyújtva a vidék problémáira, illetve csökkentheti a városok torlódási terheit is. Ráadásul az önvezető autó növeli a mozgáskorlátozottak elhelyezkedési esélyeit is. Az önvezető autók megjelenésével a közösségi közlekedést is át kell majd alakítani.

A jelenlegi technológiák okos használatával is sokat lehet javítani a közlekedésen. Alacsony népsűrűségű régiókban akár egy állami támogatással működő, igényvezérelt taxi- vagy mikrobusz-szolgáltatásnak is nagyobb létjogosultsága lehet, mint a menetrend szerint naponta kétszer végigzötykölődő távolsági busz finanszírozásának. Ebben a környezetben szerephez juthat egy szabályozott keretek között működő, közcélú autómegosztási szolgáltatás is, kiegészítő jövedelmet biztosítva az autójukat egyedül használók számára, és javítva az autóval nem rendelkezők mobilitási lehetőségeit. Olyan helyeken pedig, ahol az utasok többségét diákok alkotják, megfontolandó egy célzott iskolabusz-hálózat kialakítása. Minden tervre nyitottak vagyunk, ami az adott környezetben működik.

4. Egy ország, egy kártya, egy alkalmazás

Ma ha valaki egy vidéki kistelepülésről akar eljutni egy nagyváros belső kerületébe, gyakran három jegyet kell vennie három állami vállalattól három különböző helyen (Volán, MÁV, helyi közlekedés). Nonszensz, hogy az állam nem képes megkövetelni saját vállalataitól az együttműködést. A Momentum Magyarországán az összes szolgáltató szabadon elérhetővé teszi menetrendjét és összes valós idejű közlekedési adatát. Így létrejön egy egységes, az egész országra kiterjedő, valósidejű internetes útvonaltervező és chipkártya-rendszer. A jelenleg elérhető útvonaltervezők hiányosak és nem lehet rajtuk jegyet venni. Az utasoknak mindössze egyetlen telefonos vagy internetes alkalmazást kell majd használniuk ahhoz, hogy bárhonnan bárhová eljussanak az országban.

A chipkártya bevezetésével megreformáljuk a közlekedés árazását is. Ma csúcsidőben általános a zsúfoltság, csúcsidőn kívül pedig gyakran üresen járnak az autóbuszok és vonatok. Ahogy a villany ára éjszaka alacsonyabb, és szezonon kívül olcsóbb szállodai szobát foglalni, úgy a tömegközlekedésre fordított erőforrásaink kihasználtságán is javít, ha az árát a kereslethez igazítjuk. A közlekedési szolgáltatások dinamikus árazása nem csak hatékonyabbá, de igazságosabbá is teszi a közlekedésre szánt szűkös erőforrások elosztását.

5. Tisztább, csendesebb, biztonságosabb

A 21. század egyik legnagyobb globális kihívása a klímaváltozás és a városi környezetszennyezés. A közlekedés jelentős részben felel ezekért a hatásokért. A Momentum Magyarországán a környezettudatosság alapvető érték, ezért a fejlesztési irányok kialakításánál előnyt élveznek a környezetbarát technológiák. Rendezett, tiszta, egészséges lakókörnyezetet teremtünk mindenkinek.

Ez sokszor nem is pénzkérdés. A városközpontokban egyidejűleg lassítjuk az autós forgalmat a mellékutcákban és fejlesztjük a gyalogos és kerékpáros infrastruktúrát. A városokban megteremtjük a biciklivel munkába járás feltételeit valódi bicikliutak és kerékpárbarát utcák kialakításával. A szabadidős kerékpározást is támogatjuk, a cél egy olyan infrastruktúra kialakítása, ahol még a nagycsaládosok is biztonságban érzik magukat az úton.

Komolyan vesszük a városi zaj és levegőszennyezés csökkentését. A közlekedésben egyre szigorodó szabályokat vezetünk be annak érdekében, hogy a városközpontokba behajtó autók és teherautók minél csendesebbek legyenek és minél kevésbé szennyezzék környezetünket. Nem technológiákat (mint például a dízel autók) vagy adminisztratív kategóriákat akarunk kitiltani, hanem a tényleges szennyezőket, akár valós idejű, helyi mérések alapján. A Momentum Magyarországán nem lesz szmog a településeken.

A városi zöldterületeket kiemelt értékként kezeljük: egyetlen fát sem kell kivágni politikai érdekek miatt. A természeti értékek mellett másik meg nem újuló kincsünket, az épített örökséget is fokozottan védjük. A közművek és az építőipar összehangoltan építkeznek, nem kell ugyanazt a területet egymás utáni években többször felbontani, ezzel minimalizáljuk a lakosok kényelmetlenségét.

Az egész országban biztonságosabbá tesszük a közlekedést. Nem csak a főutak minőségére, hanem a bekötőutak helyreállítására is figyelünk, ezért létrehozzuk a közösségi alapú kátyú-regisztrálást amivel a lakosok jelenthetik az illetékes hatóságnak a rossz minőségű útszakaszokat. Átalakítjuk a közlekedési kihágások büntetéseit is, hogy az állami bevételek növelése helyett valóban a balesetmentes közlekedést segítsék elő.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

Lakhatás

A lakhatás minden ember alapvető joga. A rászorulók segítése és így a társadalmi feszültségek feloldása mindannyiunk érdeke, hiszen egészségesebb, boldogabb és tevékenyebb az, akinek nem kell otthona miatt aggódnia. Ezért a magyar társadalom azon rétegeit kell támogatnunk, amelyeknek a legnagyobb szüksége van segítségre, így elsősorban a lakhatási szegénységgel küzdő embereket. A Momentum Magyarországán az állam szorosan együttműködik a civil szférával és a piaci szereplőkkel azért, hogy minden gyereknek és felnőttnek emberhez méltó otthont biztosítsunk.

1. Arányosabb állami támogatás

Ma családok és gyerekek százezrei élnek emberhez méltatlan körülmények között, elektromosság, víz, vagy fűtés nélkül. A Momentum Magyarországán egy gyermek sorsa sem pecsételődhet meg azáltal, hogy iskolai teljesítménye romlik, mert hideg lakásban vagy sötétedés után világítás hiányában nem tud leckét írni. Az eladósodott, lakásukat elvesztett családok rehabilitációja sokkal költségesebb az állam számára, mint az ilyen helyzetek megelőzése, ezért a Momentum a problémák megelőzésére fekteti a hangsúlyt. A lakáspiacon elsősorban nem a lakások mennyiségével, hanem azok minőségével, elérhetőségével és megfizethetőségével van gond. A lakhatásra fordított állami források elosztásánál kiemelt célként kezeljük a lakásfenntartási problémákkal küzdők segítését.  A jelenleginél jelentősen magasabb összegű lakásfenntartási támogatás bevezetése segít megelőzni a lakhatás elvesztését. Minden településen hozzáférhető adósságkezelési szolgáltatást vezetünk be, mellyel megállítjuk azt a gyakorlatot, amely családokat, gyerekeket tesz az utcára.

A hajléktalanság megelőzésére és felszámolására kiemelt hangsúlyt fektetünk. A több másik országban sikerrel alkalmazott “Elsőként lakhatást” modell alapján arra törekszünk, hogy a hajléktalan emberek ne töltsenek el indokolatlanul hosszú időt tömegszállásokon, hanem minél előbb lakhassanak önállóan.

2. Belépés a 21. századba

A Momentum nyitott a külföldön már bevált gyakorlatok átvételére ahhoz, hogy költséghatékonyan tegyük elérhetőbbé a lakhatást Magyarországon. Támogatjuk az olyan online alkalmazások bevezetését, melyek a bérbeadó és a bérlő számára is pofonegyszerűvé teszik a lakáskeresés folyamatát. A szerződéskötéstől kezdve az adózáson át így minden online történik, illetve a bérbeadó és a bérlő jogi védelmének megerősítése is hozzájárul a bérlakásrendszer teljes kifehérítéséhez. Ez országszerte megkönnyíti a lakáshoz jutást és a települések közötti mobilitást, illetve biztonságot nyújt a bérlőnek és a bérbeadónak is. A bérlők és a tulajdonosok érdekeinek érvényesüléséhez a lakhatás törvényi hátterének korszerűsítése is elengedhetetlen lépés.

A Momentum Magyarországán a hosszútávon fenntartható rezsicsökkentést energiahatékony felújításokkal támogatjuk,  hogy senki ne fizessen többet a fűtésért pusztán azért, mert rosszul szigetelnek az ablakai. Ehhez szükség van a tulajdonosokkal és a bérlőkkel való együttműködésére, illetve magánbefektetői források bevonására. Több országban is bevált az a módszer, amelyben a magánbefektetőket a későbbi megtakarításokból fizetik ki a lakástulajdonosok.  A lakások felújítását az alacsonyabb jövedelmű háztartások körében kiemelten  támogatjuk, hiszen nekik sokkal nagyobb nehézséget jelent az egyszeri felújítás költségeinek kifizetése, míg az energiahatékonyságnak köszönhető rezsicsökkenés számukra nagy könnyebbség, a fenntarthatóság pedig mindannyiunk érdeke.

Az építőközösségek és a közösségi lakóhelyek (co-housing) népszerűsítése  is fontos: ezek olyan kezdeményezések, amelyek a fiatalok, a családok és az idősebbek számára is olyan életteret biztosítanak, ami gazdaságosabb és kényelmesebb, miközben a közösség tagjait a hétköznapok során is együttműködésre ösztönzi.

3. Hatékonyabb intézmények

Kiterjesztjük a szociális bérlakásrendszert az üresen álló önkormányzati lakások hasznosításával és további lakások bevonásával szociális lakásügynökségeken keresztül. Az önkormányzatokat érdekeltté tesszük a szociális bérlakások felújításában és karbantartásában, illetve segítjük őket abban, hogy a helyi igényeknek megfelelő megoldásokat találjanak. A szociális bérlakások energiahatékony felújításához az EU-s forrásokon felül a magánbefektetők részvételét is ösztönözzük. Az ingatlantulajdonosokat adókedvezményekkel és biztosítási támogatással ösztönözzük arra, hogy  rászoruló embereknek is kiadják lakásaikat. Fontosnak tartjuk a rugalmas, személyre szabott megoldások alkalmazását. Ehhez a lakhatás területén aktív civil szervezeteket vonunk be a támogatási folyamatba, illetve összehangoljuk a szociális és az egészségügyi ellátórendszert.

4. Mobilitás a lakhatásban

A jó minőségű és megfizethető lakások hiánya mellett a munkahelyek és különböző szolgáltatások elérhetősége is problémát okoz a lakhatás terén.

A földrajzi munkanélküliség a hazai munkaerőpiac fő problémái közé tartozik: keleten munkanélküliség, nyugaton pedig munkaerőhiány van. A munkavállalók nagy részét komoly problémák – például a Budapesten elérhetetlenül drága ingatlanok és albérletek – akadályozzák abban, hogy oda költözzenek, ahol van munka. A Momentum ezért segíti azoknak a fiataloknak és családoknak a lakásbérlését, akiknek nehézséget okoz, hogy lakóhelyüktől távol olyan területre költözzenek, ahol számukra megfelelő munkalehetőség érhető el.

Ezzel összefüggő probléma, hogy sok tehetséges fiatal ma nem engedheti meg magának, hogy ott lakjon, ahol képességeinek megfelelően tanulhatna. A MomentumMagyarországán minden diák abban az oktatási intézményben tanulhat, amelyik képességeinek fejlesztéséhez a legmegfelelőbb, legyen az az ország bármely részén. Ezért segítjük mind a diákok, mind a felsőoktatásban tanulók lakhatását.  A magánszférával együttműködve új kollégiumokat építünk, a régieket pedig korszerűsítjük. Az országon belüli munkaerő szabad és rugalmas áramlását az önkormányzatok és a munkaügyi hivatalok összehangolt működtetésével segítjük elő. Ez az integrált rendszer az internetes álláskereső portálokkal együttműködve lehetővé teszi, hogy munkáltatók és munkavállalók az ország bármely területén egymásra találjanak, hiszen az önkormányzatok a lakhatás megteremtésében is segíteni tudnak.

5. Több élhető térség

A Momentum Magyarországán az elszigetelt falvakban és városrészekben élő embereket komplex közösségfejlesztő szolgáltatásokkal – oktatás, szociális támogatás, adósságkezelés, egészségügyi segítség – támogatjuk, hogy segítsünk a kiszolgáltatott helyzetben élő embereknek abban, hogy teljesebb életet élhessenek a társadalom részeseiként.

A lakhatási nehézségek egyik legolcsóbb megoldása a megbízható és elérhető közlekedés. Ezért egyre több területet, leszakadó térséget teszünk élhetővé és könnyen elérhetővé, hogy senkinek ne korlátozza a lehetőségeit az, hogy hová született. Ezt a versenyképes helyi oktatás és jó minőségű szociális szolgáltatások mellett a helyi közösségekkel együttműködve a közlekedési rendszer átfogó fejlesztésével érjük el. A leszakadó térségeket is bekapcsoljuk az ország vérkeringésébe és az ott hiányzó szolgáltatásokat könnyedén, gyorsan és olcsón elérhetővé tesszük. A Momentum Magyarországa nyitott az innovatív megoldásokra azért, hogy  több helyen legyen érdemes és vonzó lakni, így gyermekeink is egyre több olyan térségben nőhetnek fel, ahol mind az élhető lakókörnyezet, mind a felemelkedés lehetősége biztosítva van.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

Megélhetés

A Momentum Magyarországa egy nyitott, tudásalapú piacgazdaság, amely lépést tart a világgal, és ahonnan nem kell külföldre költözni ahhoz, hogy sikeres és biztos jövőt építsünk a családunknak. Az állam kiszámítható és egyszerű szabályokkal, a korrupció visszaszorításával, rugalmas és korszerű szolgáltatásokkal motorja, és nem akadálya az egyéni boldogulásnak és a gazdasági sikereknek. A kishitű bezárkózás helyett önbizalommal tekintünk a jövőbe: a nemzetközi versenyben is helytálló, innovatív vállalataink jelentik a felzárkózásunk zálogát. A Momentum Magyarországa piacpárti, mert a piaci verseny garantálja a legnagyobb jólétet és növekedést mindannyiunk számára. Viszont közösen küzd helyi közösségekkel, egyházi és civil szervezetekkel a szegénység felszámolásáért, hogy mindenki - anyagi háttértől függetlenül esélyt kapjon arra, hogy kibontakoztassa a képességeit.

1. Belépés a 21. századba: egy tudásalapú piacgazdaság

Befektetünk a jövőnkbe: az ország legfontosabb erőforrása a jól képzett és vállalkozó kedvű munkaerő. A régióban kiemelkedő oktatással, stabil és a befektetéseket ösztönző üzleti környezettel elérjük, hogy Magyarországra minél több olyan tudásalapú munkahely települjön, amely világszínvonalú technológiát alkalmaz, így a béreknek is egyre nagyobb a vásárlóereje. A tartósan növekvő jövedelmek kulcsa – mind egyéni, mind nemzetgazdasági szinten – a növekvő tudás és képzettség. A Momentum Magyarországán a munkaerőpiaci szolgáltatórendszer mindenkinek, az élete minden szakaszában lehetőséget ad arra, hogy képezze magát, – legyen ez a nyolc általános befejezése, a plusz egy nyelvvizsga, szakképesítés vagy programozói átképzés. Karriercentrumokban és a helyi vállalkozásokkal együttműködve kínálunk oktatással és továbbképzéssel kiegészített programokat, életpálya-tanácsadást és saját vállalkozás indításához, meglevő vállalkozásoknak a továbblépéshez szükséges segítséget mindenkinek, aki itthon akar tenni azért, hogy fizetésben is egyről a kettőre jusson.

A jelenlegi jogbizonytalanságban a vállalatok nem tudnak hosszú távra tervezni, ami visszaveti beruházásaikat, értékteremtő-képességüket, és az általuk fizetett béreket is. A Momentum Magyarországán olyan intézményrendszer támogatja a gazdaságot, melyben nem a korrupció, hanem a verseny és a valós teljesítmény alapján dől el, hogy ki sikeres. Ahol jogbiztonság van, szigorú törvények védik a magántulajdont és a dolgozókat is, és a verseny tisztaságát, a piacok zavartalan működését független intézmények garantálják. A jogbiztonság megteremtésével és a gazdaság kifehérítésével javítjuk a munkáltató és munkavállaló közötti kapcsolatot is, a Momentum Magyarországán nem dolgoztathatnak senkit hónapokon keresztül fizetés nélkül.

2. Igazságos és ösztönző adórendszer

A Momentum Magyarországán az adórendszer a szolidáris és igazságos társadalom első pillére. Kiszámítható, könnyen átlátható és minimális adminisztrációval járó adórendszert hozunk létre, amely támogatja a munkahelyteremtést, viszont a legtöbbet keresőktől egyúttal több szolidaritást is vár. Az egykulcsos adó nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket – nem generált tartósan nagyobb növekedést, viszont az egyenlőtlenségek, társadalmi feszültségek növekedéséhez vezetett. Ezért megteremtjük a progresszív, többkulcsos adórendszer bevezetéséhez szükséges társadalmi és politikai többséget, hogy egy valóban stabil és időtálló adórendszert hozzunk létre. Enyhítjük az alacsony keresetűek foglalkoztatásának költségeit a minimálbér környéki jövedelmek adóterhelésének csökkentésével, és munkavállalásra ösztönözzük őket egy bérkiegészítő adójóváírási rendszerrel.

Az adózási és üzleti környezet kiszámíthatóságát törvénybe foglalt feltételek biztosítják – új adók és szabályozások csak évente egyszer, egy csomagban vezethetők be, az érintettekkel való kötelező konzultáció és adaptációs időszak után. A kormány az üzleti szférával együttműködve többéves ütemtervet készít az adminisztratív terhek tartós csökkentésére. A kiszámítható üzleti környezet megteremtése elősegíti a gazdaság kifehérítését is.

3. Esély mindenkinek

A szegénység tartós csökkentése generációnk közös feladata. Megerősítjük a készpénzes támogatásokat, amelyek a munkaügyi központtal és családsegitő szolgálattal való együttműködés fejében járnak majd. Az ország minden pontján, és minden állampolgár számára elérhetővé tesszük a szociális szolgáltatásokat – mert sokszor a leghátrányosabb helyzetű térségekbe jut el legkevésbé a segítség. Ezekben a térségekben sokoldalú oktatási, szociális, egészségügyi, mentálhigiénés, közösségszervező szolgáltatásokkal kiegészített, magasabban képzett és fizetett munkatársakkal működő intézményrendszer segíti majd, hogy az egyének és családok segítséget kapjanak – az olyan válsághelyzetekben is, mint a munkahely elvesztése vagy egy hirtelen betegség. Legyen szó adósságkezelésről, uzsoracsapdáról, lakhatási problémákról, vagy mentális betegségek, alkoholproblémák, drogproblémák kezeléséről – az állam kompetens és humánus segítséget nyújt.

A roma közösségek esélyeire különös figyelmet fordítunk. Képzéssel, ösztöndíj- és gyakornoki programokkal elérjük, hogy minél több roma munkatárs dolgozzon az oktatásban, egészségügyben, a szociális szolgáltatórendszerben, illetve a rendvédelemben. Így erősíthető a bizalom és hatékonyabban növelhetők a felzárkózás esélyei. A régiós országok tapasztalataira is építünk: cseh mintára kialakítunk egy tanácsadói programot, amely a hátrányos helyzetű térségekben nyújt segítséget a már meglévő támogatások összehangolásában, hogy az érintett településeken tartós maradjon a javulás. A programba azokat az önkormányzatokat vonjuk be, akik megpályázzák a támogatást, így garantálva, hogy valóban hasznosuljon a szakértelem és az anyagi ráfordítás.

A Momentum Magyarországa olyan hely, ahol minden gyerek valós esélyt kap a felemelkedésre. A gyerekek esélyeinek növelése a terhesgondozásnál kezdődik – megerősített védőnői és orvosi ellátással elérjük, hogy javuljon a mélyszegénységben élő családokba születő gyerekek egészségi állapota. Megerősítjük a korai fejlesztés kulcsfontosságú intézményeit, a bölcsődéket, óvodákat a hátrányos helyzetű térségekben. A legfontosabb szerep a hátrányos helyzetűekre kiemelt figyelmet fordító oktatásra hárul. Különösen fontosak az intézmények, ahol a szülő is a gyermekével együtt tanulhat, az iskolából lemorzsolódó fiatalokat célzó oktatás és a felnőttképzés. Hiszünk benne, hogy minden ember, minden élethelyzetben képezhető, képessé tehető arra, hogy értékteremtő munkát végezzen.

4. Rugalmas és korszerű szolgáltatások minden élethelyzetben

A Momentum Magyarországán dolgozók képesek lesznek alkalmazkodni a változó munkaerőpiaci igényekhez. Ha valaki munkanélkülivé válik, minőségi szolgáltatásokkal támogatjuk az álláskeresésben. Pályakezdők, gyesről visszatérő anyák, 50 év fölötti álláskeresők, megváltozott munkaképességűek, romák – mindenki rugalmas segítséget kap a helyi munkaügyi központ munkatársától, aki segít felmérni és megoldani a munkába állás akadályait, megtalálni a megfelelő álláslehetőségeket, felkészülni az állásinterjúra, és folyamatosan figyelemmel kíséri az álláskereső haladását. A szolgáltatások fejlesztésének egyik forrása a jelenleg óriási összegeket felemésztő, de a munkaerőpiaci visszatérést bizonyítottan nem segítő közmunkaprogram átalakítása lenne. A közmunkaprogram mentorálással és képzéssel kiegészítve, sokkal célzottabb formában épülne be az eszköztárba. Szigorú és következetes szabályokkal, jogsegély-szolgáltatással küzdünk a munkaerőpiaci diszkrimináció minden formája ellen.

A Momentum Magyarországán senkinek nem kell választania, hogy jó munkahelyet vagy családot szeretne inkább. A szülők anyagi helyzetétől függetlenül, minden gyermek számára bölcsődei, óvodai vagy családi napközis férőhelyet biztosítunk. Magasabb támogatást adunk az otthoni ápolást végző családtagoknak. Segítjük a munkaadókat, hogy az anyák és apák számára rugalmas és családbarát munkaköröket alakítsanak ki. A családtámogatási rendszer átalakításával ösztönözzük, hogy a férfiak is minél nagyobb  mértékben vehessék ki a részüket a gyermeknevelés örömeiből és terheiből: nagyobb gyermekellátási támogatást vehet igénybe az a család, ahol az apa is otthon marad egy ideig a közös gyermekkel.

5. Összetartó helyi közösségek

A helyi közösségek, egyházi és civil szervezetek a mindenkori kormány legfontosabb partnerei a szegénység és egyenlőtlenségek tartós csökkentésében. Kis számban ugyan, de ma is léteznek sikeres és innovatív gyakorlatok a szegénység elleni küzdelemre: a tartós munkanélküliség sújtotta térségekben indított mikrohitelezéstől a társadalmi vállalkozásként működő biogazdaságokon át a mentorálással összekötött felnőttképzési programokig. A Momentum Magyarországán a hasonló helyi kezdeményezésekre az állam rugalmas társadalompolitikai eszköztárának részeként tekintünk, és terjedésüket megfelelő finanszírozási háttérrel és tanácsadással ösztönözzük. Egyrészt mert hiszünk benne: a helyi közösségek jobban tudják, mi helyben a probléma, és hatékonyabban tudnak tenni ellene, mint a központi kormányzat. Másrészt mert a közösségek civil aktivitása hozzájárul, hogy Magyarországot egymással törődő emberekből álló közösségek hálózataként építsük újra, és megerősítsük a széteső társadalmunk szövetét.


Szakpolitikai javaslatokat a szakpol@momentummozgalom.hu-ra várunk.

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 1
Havi: 29
Össz.: 1 590

Látogatottság növelés
Oldal: Esély - Teljesítmény - Nemzet (Archív)
MOMENTAIRE 2017. - © 2008 - 2024 - momentaire.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »